Altın zirveyi aştı 1950 dolar seviyesine ulaştı

Altın zirveyi aştı 1950 dolar seviyesine ulaştı

Altın son 10 yılın zirvesine ulaştı ve bu zirveyi kırdı. Uzmanlar altında zirveyi tartışmaya başladı. Büyük finans kuruluşları altının rekor kırması ardından altının nereye ulaşacağını anlamaya çalışıyor.

Altın kısa sürede 1920 seviyesini aştığını ve zirveyi tekrardan test ettiğini gördük.Uzmanlar Altın’ın asıl hedefi 2000 olduğunu ve 2000 üzerindeki yükselişin neresi olacağı konusunda tartışıyor.

JPMorgan Chase & Co., fiyatların 2020 yılında % 27 yükselmesine neden olan rallinin bu yılın ilerleyen dönemlerinde hızını kaybedeceğini kaydetti. Fakat Goldman Sachs Group Inc., Citigroup Inc. ve Bank of America Corp. (BofA) ise henüz bu görüşte değil ve BofA, altının ilerleyen dönemlerde ons başına 3,000 dolar seviyesini görebileceği tahmininde bulundu.

Altın 2019 yılından itibaren yaşanan koronavirüs etkisi ve beraberinde Abd – Çin sorunları , Abd seçimleri yüzünden altında 2011 yılındaki zirvesi olan 1918 $ seviyesini aşarak 1958 $ fiyatını ulaştı. Altındaki bu yükseliş trendi ve momentum alıcıların iştahını daha çok kabarttığını gösteriyor. Ayrıca salı günü reel faiz düşüşü  ve dolardaki zayıflama ile birlikte Altın güvenli liman haline tekrar geldi.

JPMorgan analistleri, Pazartesi günkü raporlarında, “Altın fiyatları yıl sonuna doğru aşağıya dönmeden önce muhtemelen son bir ‘hurra’ ile daha karşılaşacak,” dedi. Banka altında şimdi “nötr”e dönmüş durumda ve mevcut fiyatların zirve yakınında olabileceğini kaydetti.

Konut kredisinde faizler değişti

Kamu bankaları konut kredilerinde faiz değişikliğine gitti.Sıfır konut kredi faizlerde değişiklik yapmazken 2.el konut kredi faizlerinde değişiklik yaptı. Konut almak için kamu bankaları kredi faizlerinde değişiklik yaptı. Sıfır konutlarda değişiklik yapılmazken 2.el konutlarda faizleri değiştirdiler. Sıfır konutlarda %0.64 faiz ile 180 aya varan vade

İlgili İçerik

Citigroup , altındaki yükselişin 2021 yılında 2300 $ değerini ulaşacağını tahmin ediyor.

BofA farklı bir görüşte olmadığını ve Altın onsun 3000 $seviyesi için test etmesini beklediğini belirtti.

Altının rekor kıran yükselişi , virüs etkisini ile beraberinde piyasalarda en yüksek kazanç oldu.

Tüm bu hareketler, doların kötüleşeceği ve enflasyonun sıçrama yapacağı gibi altını Eylül 2011 yılında önceki rekor zirvesine çıkaran korkuların aynısını üretti. Ancak bu kez, teşvik tedbirleri daha hızlı ve daha büyüktü ve UBS Group AG, sağlık krizinin küresel işsizlik ve faaliyetin üzerindeki etkisinin boyutunun halen belirsiz olduğunu kaydetti.

Bankalar “Fiyatlar, 2019-2020’nin altın için benzersiz bir boğa piyaası hareketine dönüşmesi ile birlikte, bir süre daha yukarıda kalma eğilimi gösteriyor görünüyor,” dedi ve hatta fiyatların 6 ila 12 aylık dönemde, yukarı yönlü bir senaryoda, 2,300 dolara ulaşabileceğini ifade etti.

Asıl korkutan 2019 yıl sonuna doğru virüs vakaların daha çok artması ile altındaki yükselişin daha da hız kazanacak mı ?

Virüs aşısı olumlu sonuçlar veriyor , fakat aşının tamamlanması ve kesin sonuçların netici verdiğinde piyasaların tekrar eski haline gelmesi durumunda altın durağan seviyelere gelmesi kaçınılmaz olarak görülüyor.YORUMLAR YAZ