Dolar güne yükselişle başladı

Dolar güne yükselişle başladı

Dolar 05.08.2020 tarihi itibariyle güne 6,90 lira’dan başlayarak şu sıralar 7,00 liradan işlem görüyor.

Dünü 6,90 liradan kapatan dolar , bugüne yükselişte başlayarak 7,00 liradan piyasada alıcı buluyor. Aynı sıralarda euro 8,28 liradan , sterlin ise 9,16 liradan işlem görüyor.

Dünkü enflasyon verileri ardından düşüş eğiliminde olan dolar 6,88 lira seviyelerine kadar geriledi. Önceki güne oranla yüzde 0,8 değer kaybeden dolar , bu kayıpları bugün tekrar geri alarak 7,00 lira seviyesine kadar ulaştı.

Piyasalar korona virüs aşı çalışmalarına odaklandı

Analistlerin, uzun süredir takip ettikleri yeni tip korona virüs aşı çalışmaları ve Abd’de artan covid-19 salgını kapsamında hayata geçirilmesi planlanan 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi piyasaların hareketliliği konusunda ciddi uyarılarda bulundu.

Öte yandan Londra swap piyasalarındaki Türk lirası faizlerinde dün artan oynaklığın daha önce de yaşandığını ve kısa süreli dalgalanmalar olarak kaldığını bildiren analistler , düşük hacimli bu tür dalgalanmalar fiyatlar üzerinde kalıcı olmadığını söyledi.

Dolar’da 7,00 lira barajı takip edilecek

Dolar/tl günlük grafik
Dolar/tl günlük grafik

Gün içinde beklenen veriler olarak yurt içinde reel efektif döviz kuru ve finansal kesim dışındaki firmaların döviz yükümlülükleri , yurt dışında ise Abd ve Avrupa’da açıklanacak hizmet sektörü satınalma yöneticileri endeksi’nin piyasaları yeniden hareketlendireceği tahmin ediliyor.

Canlı döviz piyasalarını görmek için tıklayın !YORUMLAR YAZ