Dolar kaç tl ? Dolar daha çıkacak mı? Euro kaç oldu ? Euro daha çıkar mı ?

Dolar kaç tl ? Dolar daha çıkacak mı? Euro kaç oldu ? Euro daha çıkar mı ?

Abd dolarındaki belirsizlik , Euroyu zirveye taşıdı. 600 $ ek işsizlik ödemesi sona ermesiyle Abd ekonomisinin ne olacağı,seçimler ertelenecek mi sorusunu arayan yatırımcıların dolar’dan kaçmasına sebep oldu.

Abd Dolar’ı, Japon yeni hariç diğer tüm önde gelen dövizler karşısında büyük değer kaybetti. Doların düşmesi ile Eur /Usd paritesinin 1,18 seviyelerine kadar zirve yapmasına sebep oldu. Ekim 2018 tarihinden bu yana en güçlü seviyesine ulaşan eur/usd çifti, zirveyi 1,20 değerine kadar taşımayı hedefliyor.

Öte yandan Usd/chf çifti ise Mart’tan bu yana en zayıf seviyesine indi.Son ayların en yüksek zirvesine ulaşan diğer parite ise Avustralya ve Yeni zelanda doları oldu.

Usd/chf cifti analiz
Usd/chf cifti analiz

Mayıs ayında ev fiyatlarının düşmesiyle birlikte Haziran ayında beklentilerin altında bir artış yaşayan var olan mevcut ev satışları doları daha da çok etkiledi.

Ek ödemelerin son tarihi 31 Temmuz olsa da , CARES kanununa göre Kongre’nin yeniden yardım ödemesi yapması için destekleri uzatmak için yasa düzenlememesi durumunda 25 – 26 Temmuz tarihi itibariyle yardımları kesmek zorunda kalacak.

Abd’den yeniden yardım desteği ve ek iş ödemeleri anlaşması ve ya uzlaşmaya gitmesi, Abd dolarının izleyeceği yönü teşvik gündemi belirleyecek.

Yatırımcılar , ABD Hükümetinin ne tarz bir teşvik ortaya koyacağını bekliyor. Abd salı günü geçirdiği güçlü ekonomik kurtarma paketinin etkileri hala devam ediyor. Yapılan anlaşma, yeni tip covid-19 resesyonu Euro Bölgesi’nin ekonomisini daha da güçlendirecek görülüyor.

Euro’da son zamanlarda yükseliş, piyasanın bu paketle ile önümüzdeki aylarda ABD’de dolarından daha iyi bir durumda olacağı yönünde güven ve iyimserliğin açıkca belirtisi olarak karşılanıyor.

Diğer bir yandan AB aynı zamanda finansal düzenlemelerde piyasaları destekleyecek ek bir değişiklik yapmayı planlıyor.
Teknik olarak EUR/USD çiftinin 1,17 destek, ancak asıl takip edilecek nokta 1,16 seviyesi.

GBP/USD paritesi günü 1,27’nin çok üzerinden tamamlamadan önce 1,26’ya kadar düşük bir seviyeye geriledi. İngiltere’de herhangi bir ekonomik veri yayınlanmadı ve Brexit görüşmeleri hala zorlu bir süreçte devam ediyor.

Gbp/usd çifti analiz
Gbp/usd çifti analiz

Ayrıca sterlin İngiltere’nin koronavirüs salgınını kontrol etmesinden ve cuma günü yayınlanacak olan perakende satışları rakamları güçlü gelmesine yönelik beklentiden fayda sağladı.

Abd’de dolarına karşı en büyük değeri gösteren Avustralya doları yaşadı. Emtia dövizlerinin üçü de  Abd dolarına karşı değer kazandı.

Kısacası Abd doları aşağı yönlü baskı , Euro ise yukar yönlü değer kazanmaya devam ediyor.YORUMLAR YAZ