Ons altın 2000 doları aştı ! Altın daha çıkar mı?

Ons altın 2000 doları aştı ! Altın daha çıkar mı?

Ons altın tarihi zirveyi yeniledi ve 2035 dolardan işlem görüyor. 2011 yılından bu yana 1920 dolar seviyesini sert şekilde kıran ons altın virüs sebebiyle fiyatları iyice yukarı çekti.

Ons altının 2035 dolardan işlem gördüğü sıralarda gram altın 455 lira çeyrek altın ise 740 liradan alıcı buluyor. Son zamanlarda zaten yükselen altın fiyatların daha da yukarı çıkması yatırımcıları tedirgin etmeye başladı. Çoğu kişinin kulağında balon patlayacak , çok fazla şişti gibi söylemler çıkmaya başladı. Peki fiyatlar ne zaman düşecek ?

Uzmanların fiyatların kritik seviyede olduğunu ve dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu. Özellikle 2011 yılında olduğu gibi 1920 dolar seviyesine kadar çıkan ons altının sert satışların gelmesiyle birlikte piyasayı boğalar yerine ayılara bırakmıştır.

Ons altın fiyatlarında düşme olursa gram altını da aynı yönde etkileyecektir. 450 lira seviyesini aşan gram tl, yatırımcıların aklına ilk soru olarak 500 lira olur mu sorusu geliyor ?

Gram altın günlük grafik
Gram altın günlük grafik

Öte yandan dün açıklanan enflasyon verisi ile TL piyasalarında dalgalanma ile birlikte dolar/tl de satışlar gerçekleşmişti. 6,88 tl fiyatına kadar düşen dolar bugün yeniden 6,97 seviyesine çıkarak psikolojik direnç barajını aşmaya çalışıyor. Yaz sezonu ile birlikte uçuşların tatil bölgelerine açılmasının ardından yabancı turistlerin Türkiye’ye gelerek döviz bozmaları döviz piyasasında bir miktar düşüş sağlayacaktır.

Altın’da sert satışlar gelebilir !

Her ne kadar yeni tip korona virüs salgını toparlanma aşamasında olsa da yeni vakaların devam etmesi altın fiyatlarınını düşürmeye yetmiyor.

Ons altın günlük grafik
Ons altın günlük grafik

Fakat uzmanlar bir konuda yatırımcıları uyarıyor : ” 2011 yılındaki gibi sert satışlar gelebilir”. 2011 yılında Abd ‘ de yaşanan kriz sonucunda ons altın fiyatının 1920 dolar seviyelerine kadar tırmandırmıştı ve ardından 1040 dolar seviyelerine kadar düşüş olmuştu.

Uzmanlar tekrar sert satışların olabileceği konusunda temkinli olmalarında fayda var diyor. Özellikle takip edilecek noktalar olarak ons altında 2300 dolar seviyelerini gram altın da ise 500 lira seviyeleri olarak belirtiliyor.

Sert satışlar gelirse fiyatlar ne olur ?

Uzmanlar olabilecek satışların ardından ons altında 1920 seviyesinin destek olabileceğini , fakat 1920 altında kapanışların olması halinde 1800 dolar seviyelerine kadar düşmesi muhtemel görünüyor.

Altın fiyatları çok riskli olduğu şu dönemde uzmanlar altın alım satım aracı olmadığını , altının bir yatırım aracı olduğunu belirtiyor.

Altın fiyatlarını canlı olarak takip etmek için tıklayın !YORUMLAR YAZ