Sahte kripto reklamlarına dikkat!

Sahte kripto reklamlarına dikkat!

Her geçen gün internet’te sahte kripto reklamları dolaşıyor.Uzmanlar sahte kripto reklamları hakkında kullanıcıları uyarıyor.

Bir diğer açıklamada Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC) den geldi. ASIC kripto reklamları konusunda vatandaşlarına, ünlülerin yaptığı kripto paralar hakkındaki sahte siteler konusunda temkinli olmalarını söyledi.

Yapılan genel açıklamaya göre , Avustralya komisyonu (ASIC), önde gelen işletmeler, yeni siteler ve devlet kurumları tarafından onaylandığı iddia edilen bir dizi sahte kripto sitesi hakkında rapor aldı.

Bu internet sitelerinden bazıları, Waleed Aly, Mike Baird, Dick Smith ve Virginia Trioli gibi ülkenin ünlü şahıslarını onayına sahip.

Avustralya komisyonu şunları söyledi:

Bu internet siteleri, Facebook, Instagram, LinkedIn ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde sahte ünlülerin hesapları kullanılarak tanıtımını yapıyor. Bir yatırımcı reklama tıkladığında genellikle sahte internet sitesine yönlendiriliyor.

Bu tür dolandırıcılıklar nasıl işliyor?

ASIC, yaptığı yazılı açıklamada dolandırıcıların, çevrimiçi arama terimlerini, ünlülerin ve medya kuruluşlarının sahte hesaplarını kullanarak, sahte haber makaleleri ve reklamlar oluşturmak gibi eylemlerle hareket ettiğini açıkladı.

Özellikle çevrimiçi arama motorları ve haber siteleri genellikle bu makaleler ile reklamları sürekli yayınlayarak, dijital para birimlerine karşı bir ilgi uyandırıyor. Komisyon, bu durumun bir satın alma çılgınlığına yol açtığını belirtti ve ekledi:

İnsanlar kripto para birimine alıştıkça ve satın aldıkça değerleri artar ve diğer tüccarlar bu durumu kullanarak fiyatı daha da yukarıya taşır. Sonrasında ise haddinden fazla değerlenmiş kripto paraları ellerinden çıkartarak olmaları gereken seviyeye geri indirirler.

ASIC , kripto para sahteciliğinde son zamanlarda toplamda 14.9 milyon $’dan fazla maliyeti olan dolandırıcılık raporu hazırlamış durumda.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nun bir kolu olan Scamwatch tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 25 ile 34 yaşlarındaki genç Avustralya vatandaşları kripto dolandırıcılıklarından en çok etkilenen kişiler oldu.

Kripto Dolandırıcılıklarına dikkat !

En çok kullanılan Bitcoin Evolution, sahte kripto ticaret botu olarak gösteriliyor. Dolandırıcı internet sitesi ünlülülerin bitcoin ile zengin olduklarını ve kullanıcıları bu yönde teşvik ettiğini anlatıyor.

Kripto Dolandırıcılıklarına dikkat !
Kripto Dolandırıcılıklarına dikkat !

Daha önce filipinler ve malta da dahil olmak üzere diğer ülkeler tarafından izlenmekte olup , tüm dünyaya yayılmış olmaktadır.

Ayrıca Türkiye’de Bitcoin adı altında ünlüler kullanılarak nasıl zengin olduklarını anlatan bir dizi haber görünümlü siteler mevcut.En çok kullanılan reklamlar olarak facebook ads hizmetlerinden gelmekte.

Uzmanlar bu tür dolandırıcılık reklamlarına karşı kullanıcılara yönlendirilen web sitelerinin dikkatle incelenmesi gerektiğini , birden çok yönlendirme yapılan web sitelerinin güvensiz olabileceğini belirtiyor.

Ayrıca uzmanlar , güvenlik hizmeti ssl korumasının olmayan web sitelerine karşı da uyarıyor.YORUMLAR YAZ