Son 6 ayda kredi kartlarından 500 milyar TL harcandı

Son 6 ayda kredi kartlarından 500 milyar TL harcandı

BKM’nin 2020 ilk 6 verilerine göre 500 milyar TL’lik kartlı ödeme gerçekleşirken, market ve elektronik sektörde en fazla kartlı ödeme artışı görüldü. İlk 6 ayda yapılan temassız ödeme adedi de geçen yılın aynı dönemine göre 3 katına çıktı.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) , açıkladığı verilere göre 2020 haziran sonu itibarıyla Türkiye’de 71.9 milyon adet kredi kartı, 172.9 milyon adet banka kartı bulunuyor. Bu verilere göre, 2019 yılının haziran ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 6’lık artış, banka kartı sayısında ise yüzde 11’lik artış görüldü.

Türkiye’de kullanılan toplam kart sayısı ise 245 milyon adede ulaşarak 2019 yılın aynı dönemine göre % 9 oranında artış gösterdi. Geçen yıla nazaran kart alışverişlerindeki artış pandemi etkisiyle beraber 2020 yılının ilk 6 ayında ise 500 milyar TL tutarında ödeme yapıldı.

Pandemi sürecinde daralan ekonomiden dolayı nakit akışı yerine kart alışverişi %10 luk artış sağlayarak son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

En fazla artış elektronik eşyada

Pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılar sebebiyle 2020 yılının ilk altı ayında kartlı alışverişlerinde en çok elektronik eşyada kullanım olduğu görüldü.

Yapılan detaylı inceleme bireylerin “elektronik eşya”nın yüzde 43, “market-gıda”nın yüzde 33, “kamu/vergi ödemeleri”nin yüzde 20, “yapı malzemeleri”nin yüzde 16 ve “sigorta” sektörünün yüzde 14 büyüme ile ön plana çıktığı görülüyor.

İnternetten kartlı ödeme tutarı

Yaşanan virüs sebebiyle kişilerin alışverişlerini daha kolay sağlayabilmek için internet üzerinden alışveriş yapmak oldu , 2020 yılının ilk ayında yüzde 24 artarak 107 milyar TL olduğu belirlendi.Bu bağlamda 2019 yılının verilerine göre internet alışverişleri hızlı artış göstermeye devam edeceğini ve her 4 tl ödemenin 1 tl’si kartlı ödeme olacağı tahmin ediliyor.

2020 yıl sonuna kadar internet alışverişlerindeki artışın devam edeceğini belirten BKM , güvenli alışveriş konusunda kullanıcıları uyardığını ve mümkünse sanal kart kullanmalarını tavsiye ediyor.

Her 5 karttan 1’i temazsız ödeme

2019 yılında toplam 502 milyon adet temazsız ödeme gerçekleşti.Fakat 2020 yılının ilk altı ayından gerçekleşen temazsız ödeme geçen yılın toplam temazsız ödeme adetini geçmiş durumda.

Hızlı , kolay ve hijyenik olması sebebiyle en çok tercih edilen temazsız ödeme çoğu bankalarda kullanıma sunulmuş ve alışveriş limitleri 250 tl çıkarılmıştı.

Virüs sebebiyle bundan sonra temazsız ödemenin daha çok artacağını belirten BKM ,sağlığımız için neler gerekiyorsa yapmalıyız.YORUMLAR YAZ