Son dakika: 7 banka faizleri yükseltti! En uygun kredi hangi bankada ?

Son dakika: 7 banka faizleri yükseltti! En uygun kredi hangi bankada ?

Pandemi sürecinde düşen faiz oranları ne yazık ki bazı bankalar tekrardan faizleri artırdı. Hangi bankalar ne kadar faiz artırdı ? Konut kredisinde faiz oranları ne kadar oldu ? tüm sorular haberimizde.

Vatandaşlar kredilerde düşme beklerken ne yazık ki konut , ihtiyaç ve taşıt kredilerinde bankalar faiz yükseltti.

Hangi bankalar faiz yükseltti ?

Faizleri yükselten bankalar

  1. Ziraat Bankası
  2. Halkbank
  3. Vakıfbank
  4. Garanti Bankası
  5. Yapı Kredi Bankası
  6. Akbank
  7. ING Bank

Yukarıdaki 7 banka konut kredisi faiz oranı da yükseldi. Enflasyon rakamlarında yükselme sebebiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yapılan faiz indirimlerinin önünü keserken, kamu ve özel bankalar bu süreçte faizleri yükseltmeye başladı.

ING Bank konut kredisi faiz oranları 0,79 ‘dan 0,84 ‘e çekti

30.07.2020 tarihinden itibaren bankalar konut kredisi faiz oranlarında güncelleme yaptı. Yapılan güncelleme ile vatandaşlar faiz indirimi ve yapılandırma beklerken büyük bir hüsrana uğradı.

ing bank konut kredisi
ing bank konut kredisi faiz oranları

İngbank’ın sunduğu konut kredisinde 60 ay vadeli ve 100 bin tl kredi tutarı aylık yüzde 0,84 faiz oranı. Ayrıca kredi tahsis ücreti olarak 500 TL masraf alıyor. Konut kredisinin aylık taksiti ise 2,128,64 TL.

ingbank konut kredisi maliyet tablosu
ingbank konut kredisi maliyet tablosu

En uygun krediyi veren bankayı bulmak için tıklayın !

3 Kamu bankası 2.el konut kredisi faizlerini 0,79 ‘a çekmişti

Hatırladığımız üzere üç kamu bankası Ziraat , Vakıfbank ve Halkbank 2. el konut faizlerini yuzde 0,74 seviyesinden yuzde 0,79 seviyesine çekmişti.

kamu bankaları konut kredisi tablosu
Kamu bankaları konut kredisi tablosu

Yapılan bu değişiklik nedeniyle özel bankalarda faizleri yükseltmeye gitmişti. Akbank konut kredisi faiz oranı yüzde 0.82 seviyesinden yüzde 0.93 seviyesine çekilmişti.

Garanti Bankası konut kredisi faiz oranı rakamını yüzde 0.99 seviyesine çekerken Yapı Kredi Bankası da konut kredisi faiz oranı rakamını yüzde 0.90 bandının üzerine çekerek yüzde 0.93 olarak güncellemişti. 

Bankaların konut kredisi faiz oranları yükselecek mi ?

Konut kredisi faiz oranları
Pandemi sürecinde yaşanan ekonomik daralma sebebiyle her ne kadar devlet destekli kredi oranlarında faiz düşürme yaşansa da. Uzmanlar tarafından ağustos ayından itibaren enflasyon endeksli faiz oranlarında yükselme yaşanacağını belirtiyor.

Konut kredilerinde 2.el oranlarında faiz yükseltip sıfır konutlarda faiz oranlarının sabit kalması ile vatandaşların sıfır konut almaya teşvik etmiş olup sıfır konutlarda satışlarının artmasına neden olmuştu.

Ekonomistlerin Eylül ayından itibaren faiz oranlarında yükselme olacağının altını çizerek vatandaşların acele etmelerini tavsiye ediyor. Öte yandan korona virüs yüzünden yaşanan ekonomik sıkıntılar rahatlaması açısından vatandaşlar yeni kredilere girmekte çekimser davranıyor.

Hangi banka daha uygun kredi veriyor ?

En uygun krediyi veren bankayı hızlıca bulmak için uygulamamızı kullanın.

Kredi , kredi başvuru , kredi hesaplama


YORUMLAR YAZ