Turizm sektörü Rusya ile canlanıyor

Turizm sektörü Rusya ile canlanıyor

1 ağustos 2020 tarihi ile Rusya uçuşlarının başlamasıyla birlikte , Turizm canlanması bekleniyor.

Geçen yıl 5 milyon 582 bin 763 Rus misafirle tüm zamanların rekorunun kırıldığı Antalya’da yeniden Rus tatilcilerin gelmesiyle birlikte turizm’in yeniden canlanması hedefleniyor.

Rusya’dan tatil bölgelerine ise 10 Ağustos’tan itibaren Antalya, Bodrum ve Dalaman’a gerçekleştirilecek olan uçuşlar ile birlikte turizm’in yeniden canlanmasını sektörü umutlandırıyor.

Turizm kentini, 2018’de 4 milyon 803 bin 860, geçen yıl ise 5 milyon 582 bin 763 Rus misafir ziyaret etti. Kente geçen yıl gelen 15 milyon 644 bin 108 turistin yüzde 35’ini oluşturan Ruslar, en çok deniz, kum ve güneş tatilini tercih ediyor.

Yeni tip koronavirüs sebebiyle tatil beldelerinde ve otellerde yoğun tedbirler alınmış durumda.

Turizm yeniden canlanıyor

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizmin iç pazarla başladığını, Ukrayna ve İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerden uçuşların başlamasıyla dış turizm hareketliliğinin de olduğunu söyledi.

Rusya’nın hem Türkiye hem Antalya için birinci kaynak pazar olduğunu vurgulayan Yağcı, şunları kaydetti:

“Bizim için çok önemli bir pazar. Rusya’dan, İstanbul ve Ankara uçuşları başladı, 10 Ağustos itibarıyla da Antalya’ya charter uçuşları başlayacak. Bu mutlaka dış turizm anlamında özellikle Antalya bölgesinde bir hareket sağlayacak. Almanya’dan seyahat uyarısının kaldırılması noktasında beklentimiz vardı. Almanya ile başlayıp, diğer Avrupa ülkelerinde de bu uyarının kaldırılıp Avrupa bölgesinde bir turizm hareketliliğinin ağustosta başlamasını öngörüyoruz.”

Ruslar herşey dahil paketini seviyor.

Ruslar en çok Antalya’da tatil yapmayı seviyor.

Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kınay ise Rus misafirlerin en çok “her şey dahil” sistemini tercih ettiğini, dolayısıyla Antalya’ya yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti.

Rusyadan ilk yolcular istanbula geldi
Rusyadan ilk yolcular istanbula geldi

Uçuşların açılması ile birlikte ilk yolcuların istanbul’a geldiği belirlendi.Tarifeli uçuşlar ile istanbul’a gelen ruslar buradan tatil beldeleri Anlalya , izmir ve bodruma geçmeleri bekleniyor.YORUMLAR YAZ